Hem » Om mig – Sofia bakom Fias Fika

Om mig – Sofia bakom Fias Fika

Hej! Jag heter Sofia – trebarnsmamma, gift med min stora kärlek, svensk som bor i Norge, och stolt matte till en galen men världssnäll labradoodle med namn Teddy.

När jag inte står på tennisbanan eller reser med familjen, jobbar jag med grafisk design och webdesign i min egen studio, studiofia.no. Kreativitet har alltid varit min grej – både i jobbet och hemma i köket.

Fias Fika började egentligen som en digital receptbok för mig själv. Ett ställe där jag kunde samla alla mina favoritrecept, små vardagsrätter, snabba middagar och bakverk som gör livet lite mysigare. Men så hände något fint – fler och fler hittade hit, lagade mina recept och blev en del av min lilla matvärld.

Här delar jag maten vi faktiskt äter hemma: enkla vardagsmiddagar, söta bakstunder, helgmyset, inspiration från resor och rätter som funkar när livet går fort (vilket det ofta gör i vår familj!).

Fias Fika är en plats för matglädje, enkelhet, värme och inspiration – från mitt kök till ditt.
Välkommen hit, jag är så glad att du är här! 💛

Team Fias Fika

Sofia

Labradoodle Teddy

Kung teddy